Na čo by Čína mohla použiť svoju novú robotickú loď riadenú umelou inteligenciou? Čína spustila na vodu prvú loď na svete, ktorá sa dokáže sama pohybovať po otvorených vodách pomocou umelej inteligencie. Peking ho oficiálne označil za nástroj námorného výskumu. Niektorí odborníci však tvrdia, že loď by sa mohla používať aj ako vojnová loď. Podľa výrobcu lode, spoločnosti CSSC Huangpu Wenchong Shipping Co, je plavidlo Zhu Hai Yun dlhé približne 88 metrov, široké 13 metrov a hlboké 6 metrov a môže niesť desiatky leteckých, námorných a potápačských dronov vybavených rôznymi monitorovacími zariadeniami.
Ekologické poľnohospodárstvo čelí veľkým výzvam. Dopyt po ekologicky vyrábaných potravinách v posledných rokoch výrazne vzrástol. Poľnohospodárstvo však čoraz viac čelí rastúcim dôsledkom zmeny klímy, ako sú extrémne poveternostné podmienky, ktoré vedú k neúrode ohrozujúcej rast. Zároveň sa zvyšuje tlak na náklady poľnohospodárov v dôsledku konkurencie a environmentálnych požiadaviek.
Vo verejnej diskusii sa často objavujú sťažnosti na nedostatok kvalifikovaných pracovníkov a ohrozenie pracovných miest robotmi. Zdá sa, že je to rozpor, ktorý treba vyriešiť. Často diskutujeme o motivácii zákazníka pri kúpe robota. Čoraz viac sa mení.
Očakáva sa, že celosvetový počet priemyselných robotov sa takmer zoštvornásobí z 1 059 000 kusov v roku 2010 na 3 971 000 kusov v roku 2023. Ceny priemyselných robotov zároveň klesajú: podľa prognózy vývoja cien zverejnenej na webovej stránke Statista stál priemyselný robot v USA ešte v roku 2005 182 000 USD a v roku 2025 bude stáť už len 103 000 USD, teda približne o polovicu menej.
Pandémia Corona pôsobila ako katalyzátor zavádzania digitálnych procesov v spoločnostiach. Okrem služieb uvádzania do prevádzky a údržby na diaľku sa stretnutia a školenia čoraz častejšie uskutočňujú digitálne. Či už ide o školenia na pracovisku alebo tréningy, najmä v chemickom priemysle, aplikácie AR alebo VR sa môžu používať na učenie a precvičovanie rizikových procesov na bezpečnostných simulátoroch.
Servisný robot je robot, ktorý vykonáva užitočné úlohy pre ľudí alebo zariadenia, s výnimkou použitia priemyselnej automatizácie. Servisné roboty sa delia do dvoch kategórií podľa ich použitia:
- Servisné roboty na domáce použitie sa používajú na nekomerčné úlohy a zvyčajne ich obsluhujú laici. Príkladom tejto kategórie sú robotickí komorníci, robotické vysávače a roboty na kosenie trávnikov a automatické invalidné vozíky.